HIGH SCHOOL MUSICAL THEATRE AWARDS

ORPHEUM HIGH SCHOOL MUSICAL THEATRE AWARDS:
CELEBRATING 10 YEARS

The Orpheum's High School Musical Theatre Awards celebrates its 10th anniversary in 2019! Save the date — Thursday, May 23, 2019 — for an exciting, not-to-be-missed awards ceremony commemorating 10 years of achievement and camaraderie in Mid-South high school theatre.

The HSMTA program supports, promotes, and enhances high school musical theatre throughout the Mid-South. Modeled after the Tony Awards®, the High School Musical Theatre Awards recognizes achievements in all areas of high school musical theatre and brings together hundreds of students from all over the region to share their talents and collaborate with one another.

This program is part of the Jimmy Awards®, the national high school musical theatre awards program produced by The Broadway League that includes 40 programs from across the country. High schools within a 200-mile radius that meet the eligibility requirements are welcome to participate.

Each submitted musical goes through an adjudication process where community judges attend the high school productions. The HSMTAs judges are arts professionals within the Memphis community specializing in performance, directing, sound and lighting design, costume design, and music orchestration and direction.

The year of high school musicals concludes in a Tony Awards®-style celebration of the passion, dedication, and energy of all students and teachers involved in producing musical theatre. Participants gather at the historic Orpheum Theatre for an unforgettable night of performance and awards presentation, and two leading actors are sent to New York City to perform on Broadway as part of the culminating Jimmy Awards®.

2018-2019 HSMTA Nominees

Outstanding Front of House sponsored by Friends of the Orpheum (FOTO)
Little Shop of Horrors, Arlington High School
Pippin, Hernando High School
Into the Woods, Lewisburg High School
The Wizard of Oz, Northpoint Christian School
White Christmas, St. Mary's Episcopal School
Crazy For You, Tipton-Rosemark Academy
Mary Poppins, Wynne High School

Outstanding Production Materials
Little Shop of Horrors, Arlington High School
Pippin, Bartlett High School
The Hunchback of Notre Dame, Briarcrest Christian School
Oklahoma!, Evangelical Christian School
Sister Act, Germantown High School
Pippin, Hernando High School
Seussical the Musical, New Albany High School

Outstanding Production Number
"Kansas City," Oklahoma!, Evangelical Christian School
"Take Me to Heaven," Sister Act, Germantown High School
"Mama Look Sharp," 1776, Memphis University School
"Amazing Mayzie," Seussical the Musical, New Albany High School
"Full Disclosure," The Addams Family, St. Benedict at Auburndale
"Gee, Officer Krupke," West Side Story, University School of Jackson

Outstanding Artistic Element sponsored by The Crump Firm
Orin's Gas Mask in Little Shop of Horrors, Central High School
The Dragon in Shrek the Musical, Harding Academy
The Pirate Ship in Peter Pan, Jackson Christian School
Cinderella's Horse and Carriage in Cinderella, Madison-Ridgeland Academy
The Moon in The Addams Family, South Gibson County High School
The Monster Projections in Return to the Forbidden Planet, St. George's Independent School
The Kitchen in Mary Poppins, Wynne High School

Outstanding Chorus sponsored by Karen Fields-Isaacman & Ken Isaacman
The Hunchback of Notre Dame, Briarcrest Christian School
Pippin, Bartlett High School
Mary Poppins, Collierville High School
Pippin, Hernando High School
Cinderella, Madison-Ridgeland Academy
Freaky Friday, St. Agnes Academy
Crazy For You, Tipton-Rosemark Academy

Outstanding Small Ensemble
The Urchins, Little Shop of Horrors, Arlington High School
The Gargoyles, The Hunchback of Notre Dame, Briarcrest Christian School
The Urchins, Little Shop of Horrors, Central High School
The Dragon, Shrek the Musical, Harding Academy
The Bird Girls, Seussical the Musical, New Albany High School
The Cops, Freaky Friday, St. Agnes Academy

Outstanding Large Ensemble
The Newsies, Newsies, Chester County High School
The Flipper Dancers, Mamma Mia!, Houston High School
The Pirates, Peter Pan, Jackson Christian School
The Munchkins/Ozians, The Wizard of Oz, Northpoint Christian School
The Cast of Back to the 80s, Back to the 80s, Ridgeway High School
The Showgirls, Crazy For You, Tipton-Rosemark Academy
The Cast of Urinetown, Urinetown, White Station High School

Outstanding Student Orchestra
Pippin, Bartlett High School
Little Shop of Horrors, Central High School
Mary Poppins, Collierville High School
Fame, Cordova High School
Shrek the Musical, Harding Academy
Mamma Mia!, Houston High School
Urinetown, White Station High School

Outstanding Music Direction
Paul Whited, Pippin, Bartlett High School
Tammy Holt, The Hunchback of Notre Dame, Briarcrest Christian School
Emily Taylor, Mary Poppins, Collierville High School
Leiza Collins, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Hutchison School
Julie Millen, White Christmas, St. Mary’s Episcopal School
Lalania Vaughn, Crazy For You, Tipton-Rosemark Academy
Joseph Powell, Urinetown, White Station High School

Outstanding Dance Execution
Pippin, Bartlett High School
Newsies, Chester County High School
Mary Poppins, Collierville High School
Oklahoma!, Evangelical Christian School
Pippin, Hernando High School
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Hutchison School
Peter Pan, Jackson Christian School

Outstanding Choreography
Pippin, Bartlett High School
Newsies, Chester County High School
Pippin, Hernando High School
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Hutchison School
Peter Pan, Jackson Christian School
White Christmas, St. Mary’s Episcopal School
Crazy For You, Tipton-Rosemark Academy

Outstanding Hair and Makeup
Little Shop of Horrors, Arlington High School
Pippin, Bartlett High School
Newsies, Chester County High School
Mary Poppins, Collierville High School
Oklahoma!, Evangelical Christian School
Seussical the Musical, New Albany High School
White Christmas, St. Mary’s Episcopal School

Outstanding Costumes
Little Shop of Horrors, Arlington High School
Pippin, Bartlett High School
Pippin, Hernando High School
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Hutchison School
Cinderella, Madison-Ridgeland Academy
1776, Memphis University School
Seussical the Musical, New Albany High School

Outstanding Set sponsored by Veronica & Brett Batterson
Little Shop of Horrors, Arlington High School
The Hunchback of Notre Dame, Briarcrest Christian School
Mary Poppins, Collierville High School
Fame, Cordova High School
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Hutchison School
Pippin, Hernando High School
1776, Memphis University School

Outstanding Lighting
Little Shop of Horrors, Arlington High School
Mary Poppins, Collierville High School
Sister Act, Germantown High School
Pippin, Hernando High School
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Hutchison School
Mamma Mia!, Houston High School
Seussical the Musical, New Albany High School

Outstanding Technical Achievement
Little Shop of Horrors, Arlington High School
The Hunchback of Notre Dame, Briarcrest Christian School
Sister Act, Germantown High School
Pippin, Hernando High School
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat, Hutchison School
1776, Memphis University School
Seussical the Musical, New Albany High School

Student Technical Achievement Award sponsored by Memphis Audio
William Hornbostel, The Hunchback of Notre Dame, Briarcrest Christian School
Alexander Drown, Sister Act, Germantown High School
Randy Truong, Sister Act, Germantown High School
Tyler Patterson, Shrek the Musical, Harding Academy
Ethan Costello, The Wizard of Oz, Northpoint Christian School
Jacob Savage, The Wizard of Oz, Northpoint Christian School
Alec Lazarini, The Addams Family, St. Benedict at Auburndale

Student Creative Achievement Award sponsored by Jennifer McGrath
Savannah Hughes, Little Shop of Horrors, Arlington High School
Katie Wolfe, The Hunchback of Notre Dame, Briarcrest Christian School
Mackenzie Lawson, Mary Poppins, Collierville High School
Matthew Russell, Fame, Cordova High School
Natalie Eslami, Once Upon A Mattress, Lausanne Collegiate School
Angel Paez, Rock of Ages, Southaven High School
Madison Mayhall, The Addams Family, St. Benedict at Auburndale
Elizabeth Griffin, Crazy For You, Tipton-Rosemark Academy

Student Stage Management Award
Emma Korsmo, Little Shop of Horrors, Arlington High School
Allyson Vogel, The Hunchback of Notre Dame, Briarcrest Christian School
Jordan Gwaltney, Mary Poppins, Collierville High School
Julia Sperry, Mamma Mia!, Houston High School
Katie Kerlin, 1776, Memphis University School
Katherine Clark, Rock of Ages, Southaven High School
Kathryn Anderson, Return to the Forbidden Planet, St. George's Independent School

The Bravo Award
Nathan Morton as Oliver, Oliver!, Christian Brothers High School
Lizzie Luter as Jane Banks, Mary Poppins, Collierville High School
Owen Walsh, as Michael Banks, Mary Poppins, Collierville High School
Elena Parkhurst as Young Fiona, Shrek the Musical, Harding Academy
Max Taylor as Theo, Pippin, Hernando High School
Ryleigh Haddock as Toto, The Wizard of Oz, Northpoint Christian School
Elliot Shah as Fletcher, Freaky Friday, St. Agnes Academy

The Inspiring Teacher Award
Rachel King-Barr, Briarcrest Christian School
Kell Christie, Houston High School
Ashley Bugg Brown, Lausanne Collegiate School
Ted Fockler, Memphis University School
Carrie Prewitt, Sacred Heart of Jesus High School
Jenny Madden, St. Mary’s Episcopal School
Sherry Phillians, Wynne High School

The People’s Choice Award sponsored by Gould's Academy
Voting is now closed.

Outstanding Featured Dancer
Brady Pillstrom & Mikayla House as Dream Pippin & Dream Catherine, Pippin, Hernando High School
Abby Britt as Tiger Lily, Peter Pan, Jackson Christian School
Reese Davis & Kasey Davis as Ostrich and Maid, Peter Pan, Jackson Christian School
Riley Payne as Constance, Rock of Ages, Southaven High School
Carrie Clowes as Tess, Crazy For You, Tipton-Rosemark Academy
Josh Waits as Wyatt, Crazy For You, Tipton-Rosemark Academy

Outstanding Featured Actor
Dave Cornelius as Skip, Snip et al, Little Shop of Horrors, Arlington High School
Steele Bowers as Theo, Pippin, Bartlett High School
Mac Robertson as Mr. Sowerberry, Oliver!, Christian Brothers High School
Whit Ford as Minstrel, Once Upon A Mattress, Lausanne Collegiate School
Nathan Bradley as Moose, Crazy For You, Tipton- Rosemark Academy
Dawson Feathers as Lank, Crazy For You, Tipton- Rosemark Academy
Jalen Nickerson as Park Keeper/Constable, Mary Poppins, Wynne High School

Outstanding Featured Actress
Kaia Williams as Audrey 2, Little Shop of Horrors, Arlington High School
Jaiden Hickman as Les Jacobs, Newsies, Chester County High School
Abigail Davis as Sister Mary Lazarus, Sister Act, Germantown High School
DanE Henderson as Sister Mary Patrick, Sister Act, Germantown High School
Katie Riedel as Teen Fiona, Shrek the Musical, Harding Academy
Nora James Eikner as Martha, 1776, Memphis University School
Liv Shallow as Dr. Ehrin, Freaky Friday, St. Agnes Academy

Outstanding Supporting Actor
Matthew Reber as Orin, Little Shop of Horrors, Arlington High School
Noah Jobbins as Charles, Pippin, Bartlett High School
Jay Hall as Bill Sikes, Oliver!, Christian Brothers High School
Noah Bartley as Charles, Pippin, Hernando High School
Brady Pillstrom as Lewis, Pippin, Hernando High School
Hal Carter as Smee, Peter Pan, Jackson Christian School
Orlandus Mason as Kirk, Back to the 80s, Ridgeway High School

Outstanding Supporting Actress
Kristin Stewart as Clopin, The Hunchback of Notre Dame, Briarcrest Christian School
Sophie Faughnan as Lady Larken, Once Upon A Mattress, Lausanne Collegiate School
Lucy Blaylock as Charlotte, Cinderella, Madison-Ridgeland Academy
Bella Littlejohn as John Dickinson, 1776, Memphis University School
Hazel Brady as Savannah, Freaky Friday, St. Agnes Academy
Snowden Farnsworth as Ariel, Return to the Forbidden Planet, St. Georges Independent School
Abby Utley as Susan, White Christmas, St. Mary’s Episcopal School

Outstanding Lead Actor sponsored by Winston Wolfe
Grayson Todd as Seymour, Little Shop of Horrors, Arlington High School
Caleb Medlin as Pippin, Pippin, Bartlett High School
Benjamin Cheng as Quasimodo, The Hunchback of Notre Dame, Briarcrest Christian School
Parker Hood as Bert, Mary Poppins, Collierville High School
Rodney McKinner as Eddie, Sister Act, Germantown High School
Ben Woodard as Captain Hook, Peter Pan, Jackson Christian School
Hutch Dunavant as Bobby, Crazy For You, Tipton-Rosemark Academy

Outstanding Lead Actress sponsored by Cheryl & Bill Stegbauer
Caroline Morath as Audrey, Little Shop of Horrors, Arlington High School
ShyKira Allen as Leading Player, Pippin, Bartlett High School
Kaitlyn Moore as Katherine Plummer, Newsies, Chester County High School
Rachel Christopherson as Mother Superior, Sister Act, Germantown High School
Claire Ballard as Leading Player, Pippin, Hernando High School
Laura Ruth Welbourne as Gertrude McFuzz, Seussical the Musical, New Albany High School
Summer Edwards as Ellie, Freaky Friday, St. Agnes Academy

Outstanding Direction by a Teacher sponsored by Lura Elliott Turner honoring her mother, Helen Elliott, a music teacher
Cynthia Wieland, Little Shop of Horrors, Arlington High School
Kirie Walz, Pippin, Bartlett High School
Mary Hicks, Newsies, Chester County High School
Lauren Suddoth, Pippin, Hernando High School
Dawn Blanton, Cinderella, Madison-Ridgeland Academy
Mary Beth Muncie, Seussical the Musical, New Albany High School
Ann Lane Neal, Freaky Friday, St. Agnes Academy

Outstanding Overall Production sponsored by Patty & George Alvord
Little Shop of Horrors, Arlington High School
Pippin, Bartlett High School
The Hunchback of Notre Dame, Briarcrest Christian School
Mary Poppins, Collierville High School
Pippin, Hernando High School
Freaky Friday, St. Agnes Academy
Crazy For You, Tipton-Rosemark Academy


Student Technical and Creative Achievement Awards

Technical and Creative Achievement Awards will be given for individual contributions by students. In order to evaluate the specific contributions made by students in technical and creative capacities, awards in these areas utilize a student-created portfolio in addition to production feedback from a submitted HSMTA musical.

Areas

Students whose work or contributions fit in any of the following areas may submit a portfolio to be considered for a technical or creative achievement nomination:

Creative Achievement: (Up to 7 nominees) this category honors students who were part of the creative team for their production. Areas of nomination include:

  • Lighting Design, Sound Design, Set Design, Props Design, Costume Design, Hair/Makeup Design, and Choreography

Technical Achievement: (Up to 7 nominees) this category honors students who were a part of the technical execution of their production. Areas of nomination include:

  • Technical Direction, Sound Mixing, Light Operation, and Video Production (used as part of the show).

Achievement in Stage Management: (Up to 7 nominees) this category honors students who were primary stage managers for their high school production.

Nominees will be announced on April 22, 2019. Nominees will meet with judges panel at a TBD time between May 5-11, 2019.


Inspiring Teacher Award

The Orpheum Theatre Group recognizes that the wealth of talent and dedication to musical theatre in our Mid-South high schools is the result of the many passionate and dedicated Theatre teachers who educate, encourage and inspire students on a daily basis. In celebration of the 10th anniversary of the Orpheum High School Musical Theatre Awards, we announce the inaugural Inspiring Teacher Award.

Eligibility

Candidates must be currently teaching at a school that participates in the Orpheum High School Musical Theatre Awards. Candidates must be teachers whose positions are dedicated to, or include aspects of theatre arts education. Candidates must have held this position for a minimum of 2 academic years. To be considered, candidates must have been nominated by a student(s) currently in grades 9-12 of participating Orpheum High School Musical Theatre Awards schools.

Nominations are now closed and the winner will be announced at the High School Musical Theatre Awards on May 23.


2018-2019 HSTMA Shows

Arlington High School
Little Shop of Horrors: April 4-7, 2019

Bartlett High School
Pippin: April 4-7, 2019

Blytheville High School
Beauty and the Beast: March 29-31, 2019

Briarcrest Christian School
Hunchback of Notre Dame: February 21-23, 28, March 1-2, 2019

Central High School
Little Shop of Horrors: November 1-3 and 7-9, 2018

Chester County High School
Newsies: April 12-15, 2019

Christian Brothers High School
Oliver!: February 14-16, 2019

Collierville High School
Mary Poppins: April 4-7, 2019

Cordova High School
Fame: February 7-9, 2019

Evangelical Christian School
Oklahoma!: February 21-23, 28, March 1-2, 2019

Germantown High School
Sister Act: February 21-23, March 1-2, 8-9, 2019

Harding Academy
Shrek the Musical: February 28 - March 2, 2019

Hernando High School
Pippin: February 22-23, March 1-2, 2019

Houston High School
Mamma Mia: March 1-4, 2019

Hutchison School
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat: November 9-12, 2018

Jackson Christian School
Peter Pan: January 17-19, 24-26, 2019

Lausanne Collegiate School
Once Upon A Mattress: February 21-24, 2019

Lewisburg High School
Into the Woods: March 1-3, 2019

Madison Ridgeland Academy
Cinderella: April 12-14, 2019

Memphis University School
1776: October 20-23, 2018

New Albany High School
Suessical the Musical: February 8-10, 2019

Northpoint Christian School
The Wizard of Oz: February 25-26, 28, March 1-2, 2019

Ridgeway High School
Back to the 80s: April 5-7, 2019

Sacred Heart of Jesus High School
Chitty Chitty Bang Bang: November 1-3, 2018

Southaven High School
Rock of Ages: December 13-15, 2018

South Gibson County High
The Addams Family: November 8-11, 2018

St. Agnes Academy
Freaky Friday: March 28-30, 2019

St. Benedict at Auburndale
The Addams Family: March 28-31, 2019

St. George's Independent School
Return to the Forbidden Planet: April 4-7, 2019

St. Mary’s Episcopal School
White Christmas: November 15-18, 2018

Tipton-Rosemark Academy
Crazy For You: March 28-31, 2019

Trinity Christian Academy
Bye, Bye Birdie!: Feb. 7-9, 2019

University School of Jackson
West Side Story: March 1-3, 2019

White Station High School
Urinetown: April 4-6, 2019

Wynne High School
Mary Poppins: March 7-10, 2019


2017-2018 HSMTA Recipients

The 2017-2018 awards ceremony was May 24, 2018.

Outstanding Small Ensemble

Sponsored by Pyramid Electric

The Urchins, Little Shop of Horrors, Memphis University School

Outstanding Large Ensemble

The Cast of You're a Good Man, Charlie Brown, Ridgeway High School

Outstanding Chorus

Sponsored by Karen Fields-Isaacman & Ken Isaacman

Sweeney Todd, Germantown High School

Outstanding Student Orchestra

Catch Me If You Can, Collierville High School

Outstanding Dance Execution

Catch Me If You Can, Collierville High School

Outstanding Choreography

James and the Giant Peach, Hernando High School

Outstanding Production Materials

Sponsored by Paulsen Printing

Guys and Dolls, Tipton-Rosemark Academy

Outstanding Front of House

Sponsored by Friends of The Orpheum (FOTO)

The Wizard of Oz, Wynne High School

Outstanding Artistic Element

Sponsored by The Crump Firm, Inc.

The Rain on Stage, Singin' in the Rain, University School of Jackson

Outstanding Hair and Makeup

Sweeney Todd, Germantown High School

Outstanding Costumes

Sponsored by Kendra Scott

James and the Giant Peach, Hernando High School

Outstanding Music Direction

Sweeney Todd, Germantown High School

Outstanding Lighting

Sponsored by Dean HD

Sweeney Todd, Germantown High School

Outstanding Set

Sponsored by Veronica & Brett Batterson

Catch Me If You Can, Collierville High School

Outstanding Technical Achievement

Catch Me If You Can, Collierville High School

Outstanding Student Creative Achievement Award

Sponsored by Jennifer McGrath

Matthew Russell, Little Shop of Horrors, Cordova High School

Outstanding Student Technical Achievement Award

Sponsored by Memphis Audio

Andrew Boone, Catch Me If You Can, Collierville High School

Outstanding Student Stage Management Award

Kaylyn Nichols, Footloose, Arlington High School
Allyson Vogel, The Addams Family, Briarcrest Christian School

The Bravo Award

Sponsored by Suzanne and William J. Landers

Jaxon Polk as Pugsley, The Addams Family, Briarcrest Christian School
Chandler Donlin as Flounder, The Little Mermaid, Harding Academy
Grayson Hart as Rodrigo, Little Women, Jackson Christian School
David Gross as LeFou, Beauty and the Beast, Northpoint Christian School

People’s Choice Award

Sponsored by Gould’s Academy

The Wizard of Oz, Wynne High School

Outstanding Supporting Actress

Taylor Brown as Asaka, Once On This Island, St. Agnes Academy

Outstanding Supporting Actor

Jake Booher as Cosmo Brown, Singin' in The Rain, University School of Jackson

Outstanding Featured Dancer

Bizzy Walker as Dream Dancer, Annie Get Your Gun, St. Mary's Episcopal School

Outstanding Featured Actress

Sponsored by Robin and Billy Orgel

Alexis Montgomery, the voice of Audrey II, Little Shop of Horrors, Cordova High School

Outstanding Featured Actor

Christian Powell as Pirelli, Sweeney Todd, Germantown High School

Outstanding Lead Actress

Sponsored by Cheryl & Bill Stegbauer

Amelia Beckham as Millie, Thoroughly Modern Millie, Evangelical Christian School

Outstanding Lead Actor

Sponsored by Winston Wolfe

Riley Young as Grasshopper, James and the Giant Peach, Hernando High School

Outstanding Direction by a Teacher

Sponsored by Lura Elliott Turner, in honor of her mother, Helen Elliott, a music teacher

Ashleigh Williams, Sweeney Todd, Germantown High School

Outstanding Overall Production

Sponsored by Patty & George Alvord

Catch Me If You Can, Collierville High School


Close Email Signup JOIN OUR EMAIL CLUB